Mitől tűzálló egy széf és a tűzállóságnak milyen fokozatai vannak?
A széfek, páncélszekrények között speciális kategóriát képeznek a tűzálló értéktárolók, melyek feladata, hogy a benne tárolt dokumentumokat, készpénzt, adathordozókat, egyéb elektronikai eszközöket tűz esetén nemcsak a közvetlen hőtől, hanem a keletkező füsttől és koromtól is károsodás nélkül megóvják.
A tűz elleni megnövelt védelem érdekében a széfek jellemzően dupla falúak, speciális tűzgátló anyaggal töltve (Thermax Vermikullit hőszigetelő, kőzetgyapot, stb.) a szekrény testet és az ajtót is. Az ajtó kiképzése labirint szerkezetű, hogy a füst nehezebben jusson el a belső térbe, illetve egy ún. hőre habosodó szalaggal is el szokták látni az ajtót, mely hő hatására – 180°C-nál – eredeti méretének akár a tizenötszörösére megnövekedve lezárja az ajtólap és a keret között rést, ezzel megakadályozva a tűz terjedését és csökkentve a füst szivárgásának lehetőségét.
A tűzálló szekrényeket attól függően, hogy az európai uniós tűzállósági szabvány szerinti vizsgálat (EN 1047-1) alapján meddig állnak ellen a tűznek, több csoportba soroljuk: LFS30 (30 percig áll ellen a tűznek), LFS60P (60 percig áll ellen a tűznek), LSF90 (90 percig áll ellen a tűznek) és LFS120P (120 percig áll ellen a tűznek) tűzállósági fokozatokban.
30 perces tűzálló széfeink: https://www.trezor.hu/Diana-Queen-B-irattarolo-csalad
60 perces tűzálló iratszekrényeink:https://www.trezor.hu/Diana-Fire-Block-irattarolo-csalad
Tovább lehet fokozni a tűz elleni védelmet, ha a kulcsnyílást (kulcsos zár esetében) letakarják egy acél fedéllel meggátolva, hogy a kulcslyukon bejusson a hő és a füst.
Azért, hogy az általunk gyártott szekrényeket valós körülmények között is leteszteljük, készítetünk egy videót, melynek az első részében látható, ahogy szabadtéren felgyújtunk egy pácnélszekrényt, és a teszt eredményét: