Milyen szempontok alapján válasszunk széfet, páncélszekrényt?
Széf, páncélszekrény vagy trezor? Melyiket vegyem? Mekkora legyen? Milyen zárral? Jó lesz a legolcsóbb vagy komolyabbat válasszak? Egyáltalán hova tegyem a lakásban?
Ezekkel a kérdésekkel egyre gyakrabban szembesülünk, ha az értékeink otthoni megóvásáról van szó.
Manapság számtalan típusú, méretű és biztonsági fokozatú értéktároló kapható a kereskedelmi forgalomban, de annak eldöntéséhez, hogy melyiket vegyük meg, és hol helyezzük el a lakásban, érdemes a következő sorokat végigolvasni.
A széfek és páncélszekrények főbb típusainak bemutatása előtt, mindenképpen meg kell jegyezni, hogy a lakásban tartott értékek eltulajdonítása elleni védekezés leghatékonyabb formája a kombinált: mechanikai (biztonsági ajtók, ablakok, rácsok, értéktárolók) és elektronikai (elektronikai jelzőrendszer, távfelügyelet, videó kamerás őrzés) védelem együttes alkalmazása.
Alapigazság, hogy az otthon védelmére kiépített rendszer csak olyan erős, mint annak a leggyengébb pontja, mely lehet akár egy nyitva felejtett pinceablak is. Az is tény, hogy sokan csak a környezetükben megtörtént betörés után költenek a biztonságra. Ne adjunk esélyt a betörőknek! Készüljünk fel előre, alaposan a veszélyhelyzetekre!
A fizikai védelem tényleges feladata nem a behatolás, vagy az értékek eltulajdonításának biztos megakadályozása, hanem a késleltetés, miközben az elektronikai rendszer - akár csendesen, akár szirénázva - riaszt.
A mechanikai vagyonvédelmi eszközök közül az értéktárolókkal kapcsolatban először is azt érdemes tisztázni mi a különbség a széf (https://www.trezor.hu/Szefek) és a páncélszekrény (https://www.trezor.hu/Pancelszekrenyek) között, mert sokszor tévesen összemosódnak ezek a fogalmak. A széf egy egyszerű, szimpla, vagy duplafalú lemezszekrény, melynek zárszerkezete jellemzően egy-két, legfeljebb három irányba záródik és a szakszerű rögzítését 5000 N (500 kg) lefeszítő erőnek ellenálló módon kell megoldani. A páncélszekrény a széfnél robosztusabb, nehezebb, többnyire betonnal illetve a gyártók által titokban tartott speciális anyagokkal megerősített, duplafalú, általában három, inkább négy irányba záródó értéktároló, amit minden esetben 10.000 N (1.000 kg) lefeszítő erőnek ellenálló módon, épületszerkezeti tartóelemhez kell rögzíteni.
A széfeket alapvetően a következő csoportokba soroljuk: bútorszéfek, fali-, valamint padlószéfek.
Az értéktárolók ma már sokféle zár típussal rendelhetőek a klasszikus, kéttollú és letapogatás ellen védett mechanikus záraktól, az elektronikus, számtárcsás és időkésleltetős típusokon keresztül egészen a biometrikus, pld.: ujjnyomat scannerrel felszerelt és elektronikus vagy kulcsos nyitásmechanizmussal kombinált modellekig. Amennyiben bevizsgált és minősített zárakat ajánl az eladó, a választás csak a pénztárcánktól és attól függhet, hogy melyik nyitási mechanizmust találjuk a legkényelmesebbnek. Mindegyik megfelelő védelmet nyújt.
Külön kategóriát képeznek a tűzálló szekrények. Az egyes modellek, konstrukciótól függően 30, 60, 90, 120 vagy akár 180 perces tűzállóságot is biztosítanak típustól függően a bennük tárolt papírokra, adathordozókra.
Ha tűzálló széfet választunk, tanácsos mechanikus zárral rendelni, mert egy esetleges tűz az elektronikus zár áramköreit könnyen megrongálhatja, ami jelentősen megnehezítheti a tűzoltás utáni széfnyitást.
Az értéktároló kiválasztása előtt azt kell átgondolnunk, hogy mit és milyen értékben szeretnék tárolni benne, illetve mekkora összeget fordítunk a biztonságra. Inkább egy nagyobb méretű modellt válasszunk, mint amekkorát elsőre gondoltunk, mert sokszor a megvásárlás és a szakszerű beépítés után derül ki, hogy mennyi mindent kellene még elhelyezni benne.
A Magyar Biztosítók Szövetsége (MABISZ) az egyes hazai és külföldi gyártású értéktároló szekrényeket különböző kategóriákba sorolja „A”-tól egészen „O” fokozatig, melyek forintban kifejezett, ún. ajánlott kockázatvállalási értékhatára 500.000,-Ft-tól egészen 800.000.000,-Ft-ig terjed. A legalacsonyabb kategóriába az „A” besorolású lemezszekrények tartoznak, ezeket követik a biztonsági szekrények. „B”-től „D”-ig találjuk a bútor-, fali-, és padlószéfeket (normál, megerősített és speciálisan megerősített kivitelben), végül pedig a legerősebb kategóriát „E”-től egészen az „O” fokozatig terjedő a páncélszekrények képviselik. Minél magasabb a betűjelzés, annál nagyobb összegű biztosítást lehet kötni ezekre a vagyonvédelmi eszközökre.
Amennyiben elektronikai jelzőrendszerbe köttetjük a szekrényünket, akkor a kockázatvállalási értékhatár megduplázódik a MABISZ A – MABISZ G kategóriák között. A MABISZ I kategóriától a biztosítói kockázatvállaláshoz kötelező az elektronikai jelzőrendszerbe kötés.
Az értéktárolókban - jellemzően a páncélszekrényekben – őrzött készpénz és vagyontárgyak biztonságát tovább fokozhatjuk beépített, nyitás-, rezgés és fúrásérzékelővel is, ami a betörést már a behatolási kísérletre - ütés, vágás, fúrás - azonnal jelzi.
Egy esetleges téves riasztás esetén is feltétlenül győződjünk meg a szekrény kinyitásával arról, tényleg nem történt támadás. Volt már példa arra, hogy a tolvajok a tulajdonos és a kiérkező járőr orra elől az épület másik helyiségéből a válaszfalát kibontva vágták ki a szekrény hátfalát és vitték el a tartalmát, csak azért, mert a helyszínen tartózkodók téves riasztásnak vélték az igazit.
Érdemes üvegtörés érzékelőket felszereltetni a nyílászárókra is, mert így a riasztás - akár az üveg megkarcolására is - még a behatolást megelőzően, az elkövető kint létekor aktiválódik, ezáltal a kár és a rongálás mértéke a lehető legkisebbre csökkenthető és a személyi biztonság is növelhető.
Mindenféleképpen csak olyan értéktároló szekrényt válasszunk, amelyik rendelkezik MABISZ ajánlással!
Egy egyszerűbb, MABISZ „A” besorolású értéktároló 16-20.000,-Ft-tól kapható, egy „C” besorolású fali-, vagy bútorszéf kb. 30-35.000,-Ft-ba kerül, míg egy „E” fokozatú páncélszekrényért legalább 70-80.000,-Ft-ot kell kiadnunk. Igyekezzünk a minél jobb minőségű szekrényt beszerezni, mert a vagyonvédelemben csak a legjobb elég jó!
Bár szinte minden barkács áruházban lehet kapni nagyon olcsó, 8-9.000,-Ft alatti, többnyire a távol-keletről érkező „széfeket”, ne csábuljunk el az alacsony ár láttán, mert ezeknek a termékeknek nagy része még azt a biztonságot sem nyújtja, amit a csomagolásán feltüntet a gyártó! Kerüljük az ilyen jellegű termékeket!
További szakmai kérdések esetén, forduljon kollégáinkhoz bizalommal: https://www.trezor.hu/shop_contact.php